Wtyczki do WordPressa służą po to aby dodać jakieś funkcjonalności do strony. Dzięki wtyczką WordPress wygrywa z innymi systemami zarządzania treścią (CMS). Dzięki wtyczkom możemy np. zrobić dwujęzyczną stronę internetową, dodać formularze kontaktowe czy podpiąć płatności do naszego sklepu. Ten artykuł zaprezentuje ciekawe, pomocne i darmowe wtyczki do WordPress z 2019 r. Mam nadzieje, że będą przydatne!
Artykuł rozdzieliłem na funkcjonalność darmowych wtyczek np. bezpieczeństwo czy optymalizacja.
Wydajność i optymalizacja dzięki darmowym wtyczką do WordPress.
Użytkownicy bardzo szybko opuszczą Twoja stronę internetową jeśli będzie się ona ładowała zbyt długo. Co to oznacza zbyt długo? Problemem jest już ładowanie strony internetowej przez 3 sekundy. Algorytm Google, który segreguje strony i ustawia je w wyszukiwarce Google, również na to zwraca uwagę. Reasumując jak Twoja strona będzie powolna to nie będzie również ona tak dobrze widoczna w wyszukiwarce Google jak byś chciał. Poniżej zaprezentuję darmowe wtyczki do WordPress, które wspomogą Twoją stronę internetową w szybszym ładowaniu.
LiteSpeed Cache
Wtyczka LiteSpeed Cache for WordPress (LSWP) jest wielofunkcyjnym kombajnem do przyśpieszania stron internetowych. Wtyczka jest całkowicie bezpłatna. Posiada własną pamięć podręczną oraz następujące funkcjonalności służące do optymalizacji m.in.:
- Wtyczka dokonuje optymalizacji zdjęć i grafik;
- Minifikuje CSS, Javascript i HTML;
- Czyszczenie bazy danych;
- Asynchroniczne ładowanie CSS/JS;
- Daje możliwość podpięcia API Cloudflare (Patrz artykuł o darmowym SSL) ;
- Import/Export ustawień z innej strony;
- Wsparcie dla obsługi wielu stron internetowych z jeden pozycji.
WP Super Cache
Dość popularna wtyczka, której główną zaletą jest generowanie statycznego pliku HTML z Twojego WordPress. Serwer będzie obsługiwał ten dużo prostszy plik zamiast obszernego skryptu PHP WordPress. Reasumując działanie to pozytywnie wpłynie na czas wyświetlania się Twojej strony.
Zalecane ustawienia:
- Proste buforowanie; (ang. Simple caching)
- Kompresja strony; (ang. Compress pages)
- Nie buforuj strony dla znanych użytkowników; (Don’t cache page for know users)
- Odbudowa pamięci podręcznej; (ang. Cache rebuild)
- Wsparcie CDN; (ang. CDN support)
- Dodatkowa kontrola strony głównej. (Extra homepage check.)
WP Fastest Cache
Podobnie jak wcześniej opisana wtyczka daje możliwość optymalizacji plików statycznych, które bez wątpienia poprawiają prędkość Twojej strony internetowej. Jedną z podstawowych zalet wtyczki jest prostota, a zarazem spora funkcjonalność, która niewątpliwie skutkuje fantastycznymi wynikami. Warto również wspomnieć o funkcji Lazy Load (Grafika ładuje się wtedy, gdy skierowane jest na nią okno przeglądarki, pomocne przy tzw. skyscraperów).
Niektóre funkcje:
- Pliki Cache mogą być skasowane, kiedy post lub strona jest publikowana.
- Wsparcie Cloudflare
- Administrator może skasować wszystkie pliki Cache na stronie opcji.
- Administrator może skasować Minifkacje CSS i JS z strony opcji.
- Wsparcie SSL
- Wsparcie CDN
Darmowe wtyczki zapewniające bezpieczeństwo Twojego WordPress.
WordPress jako Open Source (Otwarte oprogramowanie) jest mocno narażony na ataki ze strony hakerów czy po prostu robaków internetowych (oprogramowanie złośliwe) . Hakerzy mogą przejąć Twojego WordPressa za pomocą socjotechniki lub luk w oprogramowaniu. Robaki (oprogramowanie malware) może sprawić, że Twój WordPress będzie rozsyłał nieprzyjazny kod. Niewątpliwie więc zabezpieczyć przed tymi atakami następującymi wtyczkami.
Są również metody zabezpieczające WordPress przed atakami, które nie wymagają wtyczek ale o tym w kolejnym artykule.
Google Authenticator
Jest to dość prosta wtyczka, która daje nam możliwość dwu etapowego logowania. Zabieg ten będzie skutkował tym, że będzie się po prostu trudniej włamać na Twojego WordPress. Reasumując zostanie podniesiony poziom bezpieczeństwa.
Wordfence Security
Można się pokusić o słowa, że jest to najbardziej popularna wtyczka zapewniająca bezpieczeństwo Twojego WordPress. Świadczy o tym ponad trzy milionowa liczba aktywnych instalacji tej wtyczki. Wordfence, nie tylko stanowi zaporę Firewall ale również skanuje pliki w poszukiwaniu Malware (oprogramowania złośliwego). Wtyczka monitoruje również ruch na stronie celem wykrycia sztucznego ruchu. Kontroluje DNS domeny oraz pomaga wykryć ataki DDoS co jest niezwykle istotne w tych czasach. Niewątpliwie każdy kto chcę zapewnić bezpieczeństwo swojej strony internetowej opartej o WordPress powinien zainstalować tą wtyczkę i w pełni skonfigurować.
BackWPup – WordPress (Kopia Bezpieczeństwa)
Mówiąc o bezpieczeństwie stron internetowych grzechem byłoby nie wspomnieć o Backupach (Kopii Bezpieczeństwa) WordPress. Gdyby wszystkie zapory czy bariery zostały złamane przez hakerów czy oprogramowanie malware a chcielibyście odzyskać swoją stronę to bezsprzecznie należy wykonywać kopie bezpieczeństwa. Wiele hostingów oferuję kopie bezpieczeństwa w cenie hostingu. Jednakże jeśli ktoś posiada hosting, który nie zapewnia kopii bezpieczeństwa to niewątpliwie należy się zaopatrzyć w powyższą wtyczkę, która dokonuje raz zarazem kopii bezpieczeństwa i zapisuje ją w wyznaczonym przez Ciebie miejscu. Inną tego typu wtyczką jest np. Duplicator, które sam często używam.
Optymalizacja SEO
Każdy zakładając stronę internetową chce, żeby ktoś ją potem odwiedzał, w związku z tym pozycjonowanie w wyszukiwarkach powinien zacząć od optymalizacji SEO. Optymalizacja jest o tyle ważna, że posiadając nawet najlepsze strony linkujące, czy artykuły zewnętrzne, nie osiągniemy takiego sukcesu jaki byśmy chcieli. Wtyczki do optymalizacji ułatwią sprawę, wskażą pewne błędy w kodzie Twojego WordPress lub pomogą w edycji tekstu tak aby był bardziej atrakcyjny dla robotów Google.
Yoast SEO
Najpopularniejsza wtyczka do optymalizacji strony, która na chwile obecną posiada 5 milionów aktywnych instalacji. Yoast SEO, wykonuje między innymi Site Map (Mapę strony) ale jej głównym zadaniem jest optymalizacja treści na Twojej stronie. Roboty google lubią gdy wśród treści znajdują się np. nagłówki, słowa łączące (Artykuł na ten temat) czy wychodzące odnośniki. Niektórzy krytycy twierdzą, że w łatwy sposób można oszukać Yoast SEO i sprawić, że wszystkie kontrolki zapalą się na zielono bez większego wysiłku, ale proszę mi uwierzyć, że poprawne zastosowanie Yoast SEO niewątpliwe daje poprawne efekty.
WordPress SEO Plugin – Rank Math
Jeśli komuś się przejadł Yoast SEO albo uważa, że ta wtyczka jest niedostateczna lub zwiększa czas ładowania się strony to może spróbować z WordPress SEO Plugin. Jest to odpowiednia alternatywa dla poprzedniej wtyczki. Daje ona nowe możliwości, które w Yoast SEO są w opcji premium. Stawiam tą wtyczkę dopiero na drugim miejscu, ponieważ nie miałem jeszcze okazji jej testować. Wkrótce może pojawić się artykuł Yoast SEO vs. WordPress SEO Plugin. Dodam jeszcze, że w WordPress SEO Plugin jest opcja pobrania opcji z Yoast SEO, dlatego jak by ktoś korzystał najpierw z Yoast a potem przesiadł się do SEO Plugin to będzie mógł zachowąć swoje opcje. Podsumowując, warto którąś z tych wtyczek zainstalować i skonfigurować.
Dodatkowe darmowe wtyczki do WordPress
Na końcu chciałbym wspomnieć jeszcze o wtyczce Contact Form 7 oraz Poly lang. Contact Form 7 daje nam możliwość stworzenia różnych formularzy kontaktowych, zaczynając na tych prostych z imieniem, nazwiskiem oraz treścią e-maila a skończywszy na ankietach. Polylang daje nam możliwość stworzenia paru językowych wersji danej naszego WordPress. Zachęcam do przeczytania mojego artykułu dotyczącego wtyczek usprawniających funkcjonowanie komentarzy na Twoim WordPress 7 najlepszych wtyczek do komentowania!
Źródło: https://wordpress.org/plugins