Co to jest biblioteka mediów?
Wszystko o WordPress Media
Biblioteka mediów – wstęp
Co to jest biblioteka mediów? Postaram się dziś odpowiedzieć na to pytanie. WordPress to CMS, który kojarzy się z prostotą, z jaką dodaje się nowe wpisy, czy strony. Jednak użytkownicy cenią go również za łatwość, z jaką wzbogaca się treści o pliki graficzne, dźwiękowe lub filmy. Wszystkie zaś te elementy, które dodaje się do konkretnego artykułu, czy opisu, znajdują się w bibliotece mediów. Czym ona dokładnie jest i co warto o niej wiedzieć, zanim skorzysta się z takiej funkcjonalności na WordPressie?
Jak zdefiniować bibliotekę mediów?
Biblioteka mediów na WordPressie jest swego rodzaju wizualną bazą danych, w której użytkownik tego CMS-a przechowuje swoje pliki multimedialne. Można powiedzieć, że to idealne rozwiązanie, ponieważ wszystkie potrzebne pliki, które mają się znaleźć na stronie, można przechowywać w jednym miejscu, w obrębie samego serwisu. Jest to więc coś na kształt wirtualnej chmury, w której „trzyma się” swoje obrazy, filmy, bądź inne pliki multimedialne, nie zajmując tym samym miejsca na dysku twardym komputera.
Gdzie się znajduje biblioteka mediów i jak się z niej korzysta?
Żeby „przejść” do biblioteki mediów, wystarczy zalogować się na swoje konto WordPress i skorzystać z panela administracyjnego. Za jego pomocą należy wyszukać „Multimedia”, a następnie kliknąć w tę zakładkę. Przed oczami ukaże się okienko, którego zawartość przypomina tę, jaką ma folder znany dobrze, chociażby z Windowsa. Zawartość biblioteki można wyświetlać na kilka sposobów, w zależności od tego, jakie w danym momencie stosuje się filtry. Do wyboru jest wyszukanie plików po dacie dodania, po rodzaju (np. obraz albo dokument), a także po elemencie, który jest widoczny na obrazku przypisanemu do pliku. Multimedia można również wyświetlać na dwa sposoby, czyli albo w linii, albo w formie siatki.
Przesyłanie multimediów do biblioteki mediów
Aby pliki były widoczne w bibliotece mediów, wystarczy przejść do zakładki „Wstaw media”, w której znajduje się ta właściwa dla WordPressa baza danych multimedialnych. Jest tam także pozycja „Dodaj plik”. To właśnie z tej drugiej należy skorzystać w pierwszej kolejności, jeśli zamierza się dodać multimedia bezpośrednio do publikowanego artykułu. Przesłany plik znajdzie się jednocześnie w treści wpisu, a także w bibliotece mediów.
Jak dodać plik graficzny lub w postaci filmu? Można tego dokonać na przykład za pomocą klienta FTP, przesyłając większą liczbę plików za jednym razem. Gdy obrazków w bibliotece zaczyna przybywać, warto przypisać je do konkretnych folderów. Dzięki temu pliki te łatwiej się znajdzie. Folder najlepiej utworzyć z poziomu klienta FTP. Istnieją również odpowiednie wtyczki, które to umożliwiają, ale zwykle i tak korzysta się w WordPressie ze zbyt wielu pluginów.
Jakie pliki można dodawać do biblioteki mediów?
By biblioteka mediów była w pełni funkcjonalną bazą dla plików multimedialnych, warto wiedzieć, jakie formaty są akceptowane. W bibliotece można zamieszczać takie multimedia jak:
• obrazy (.jpg, .jpeg, .png, .gif, .ico,),
• dokumenty (.pdf, .doc, .docx, .ppt, .pptx, .pps, .ppsx, .odt, .xls, .xlsx, .psd),
• pliki dźwiękowe audio (.mp3, .wav, .ogg, .m4a),
• pliki wideo (.mov, .mp4, .m4v, .wmv, .mpg, .avi, ogv, .3gp, .3g2).
Umieszczając pliki z takimi rozszerzeniami, można się spodziewać, że użytkownicy nie będą mieć trudności z ich zobaczeniem, czy z odtworzeniem.
Jak dodać plik graficzny lub w postaci filmu? Można tego dokonać na przykład za pomocą klienta FTP, przesyłając większą liczbę plików za jednym razem. Gdy obrazków w bibliotece zaczyna przybywać, warto przypisać je do konkretnych folderów. Dzięki temu pliki te łatwiej się znajdzie. Folder najlepiej utworzyć z poziomu klienta FTP. Istnieją również odpowiednie wtyczki, które to umożliwiają, ale zwykle i tak korzysta się w WordPressie ze zbyt wielu pluginów.
Biblioteka mediów – o czym warto pamiętać?
Biblioteka mediów ułatwia i przyspiesza załączanie multimediów do wpisów na WordPressie. Jednak nie każdy plik, który chce się załączyć do artykułu, czy opisu, jest dobrym pomysłem. Szczególnie warto zrezygnować z formatu .svg, ponieważ nie ma wystarczających zabezpieczeń. Z tego też powodu przed przesłaniem plików graficznych należy się upewnić, że nie mają tego właśnie rozszerzenia.
Ponadto w trosce o szybkie ładowanie strony z multimediami, nie warto dodawać filmów, które będą się wczytywać z dysku. Nie tylko spowalniają wczytywanie strony, ale również traci się na nich dużo transferu.
Najlepiej więc najpierw zamieścić wideo na jednym z serwisów, takich jak YouTube, Vimeo, czy SoundCloud. Umożliwiają i zapewniają łatwe udostępnianie linków. Gdy plik już się na nich znajdzie, wystarczy tylko na stronie WordPress dodać odnośnik do filmu. Powinien przekierować na jeden z tych serwisów, gdzie uda się otworzyć właściwy plik video.