WordPress vs Wix? Oba te rozwiązania mają wady i zalety. Które jest lepsze dla Twojej witryny? Sprawdź, jakie są kluczowe różnice między nimi i co przemawia za ich wyborem.
WordPress i Wix – co to za rozwiązania?
System Zarządzania Treścią WordPress jest najpopularniejszym CMS-em na świecie. Według W3techs korzysta z niego ponad 43% wszystkich witryn w sieci. Jeśli weźmiesz pod uwagę wyłącznie serwisy oparte na systemach tego typu, udział WP wynosi ponad 63%.
WordPress to system dostępny na zasadach open source. Możesz korzystać z niego bez żadnych opłat nawet w przypadku komercyjnych projektów. Nie musisz płacić abonamentu za używanie oprogramowania. Do Twojej dyspozycji pozostają tysiące darmowych i płatnych pluginów i motywów, dzięki którym możesz dostosować witrynę do oczekiwań. W internecie znajdziesz szczegółowe instrukcje dotyczące użytkowania tego intuicyjnego systemu.
Trudno wskazać istotne wady platformy. Na pewno musisz pamiętać o aktualizowaniu motywów, wtyczek i samego systemu WP – w przeciwnym wypadku ryzykujesz włamanie do serwisu.
Czym jest Wix?
Wix jest natomiast kreatorem stron WWW, dzięki któremu możesz utworzyć witrynę metodą przeciągnij i upuść, bez znajomości metod programowania. Wybierasz szablon, łatwo wprowadzasz treści i zdjęcia, a następnie optymalizujesz pod wymagania wyszukiwarki. Nie musisz aktualizować oprogramowania ani pluginów. Nie szukasz hostingu, gdyż powierzchnię na pliki masz w cenie usługi. Największą zaletą Wix jest możliwości założenia strony WWW bez wiedzy technicznej. Do Twojej dyspozycji pozostaje mnóstwo gotowych szablonów.
Z pomocą tego rozwiązania możesz utworzyć blog, stronę firmową czy też landing page. Korzystanie z niego wiąże się jednak z opłatami abonamentowymi. Dostępne są różne pakiety, a koszty zależą od zasobów, które otrzymujesz do dyspozycji.
Rysunek 1 https://pl.wix.com/about/us
W 2021 roku z Wix korzystało już 200 mln użytkowników. Budowanie serwisu opartego na tym oprogramowaniu wiąże się jednak z ograniczeniami m.in. pod względem optymalizacji, dostosowania kodu HTML. Jeśli chcesz tak prowadzić dużą stronę WWW, pewnie wyjdzie to znacznie drożej niż w przypadku systemu WP z własnym hostingiem.
WordPress vs Wix – największe różnice
Jak widzisz, nie są to takie same rozwiązania. Co je szczególnie różni?
Koszt utrzymania strony WWW
Teoretycznie witrynę na WP możesz założyć bez ponoszenia kosztów. Potrzebujesz hostingu i domeny, co w pierwszym roku może kosztować nawet tylko ok. 100 zł. Wix wiąże się z zapłatą abonamentu w wysokości od kilkudziesięciu do ponad 100 zł rocznie.
Wsparcie techniczne – WordPress vs Wix
W przypadku WP możesz liczyć co najwyżej na pomoc pracowników firmy hostingowej. W Wix wsparcie techniczne masz w cenie.
Optymalizacja pod SEO
Wprawdzie w Wix wiele pod tym względem poprawiono, ale nadal to rozwiązanie dalekie od idealnych. WP daje Ci pod tym względem niemal nieograniczone możliwości – głównie dzięki pluginom.
Własność strony WWW
Witryna, którą założysz na WP, jest Twoja. Pliki należą do Ciebie. Jeśli zrezygnujesz z danego hostingu, możesz je skopiować i uruchomić serwis na innym serwerze. W przypadku kreatora stron Twoja zależność od firmy jest większa. Nie możesz sobie tak po prostu przenieść witryny. Jeśli właściciele kreatora zakończą działalność, możesz nie mieć dostępu do strony.
Czy istnieje uniwersalne rozwiązanie? Niestety, nie. Budowę strony trzeba dostosować do pomysłu, umiejętności i budżetu, ale przeważnie lepszym wyborem będzie witryna oparta na systemie WordPress.