Ideą WordPressa jest dostarczenie systemu, który pozwala nawet osobom niezaznajomionym z programowaniem na prowadzenie profesjonalnej strony internetowej, sklepu e-commerce, czy bloga. Z pewnością celem większości ludzi prowadzących witrynę opartą o WordPressie jest zwiększenie widoczności w wyszukiwarkach internetowych. Jednym z czynników branych pod uwagę m.in. przez algorytmy Google jest obecność certyfikatu SSL na stronie. Wiele osób uważa, że nie są w stanie poradzić sobie z jego implementacją lub nie chcą przeznaczać na to dodatkowego budżetu. Okazuje się jednak, że istnieje rozwiązanie, które skutecznie niszczy te dwie obiekcje.

Darmowy certyfikat z CloudFlare

CloudFlare oferuje w pełni darmową wersję certyfikatu SSL, która uczyni Twoją stronę bezpieczną w oczach przeglądarek internetowych. Dodatkowo instalacja certyfikatu jest bardzo prosta. Wystarczy przejść na stronę cloudflare.com, założyć konto w systemie, zalogować się, a następnie dodać domenę, na której planujemy umieścić certyfikat SSL.

Jak uzyskać darmowy certyfikat SSL?

W kolejnym kroku mamy do wyboru plany FREE, PRO, BUSINESS oraz ENTREPRISE. Wybieramy pierwszą opcję, po czym system poinformuje nas o konieczności zmiany adresów DNS na wskazane przez usługę Cloudflare. Dokonuje się tego najczęściej w panelu administracyjnym naszego hostingodawcy. W razie jakichkolwiek problemów możesz skontaktować się z biurem obsługi klienta, który z pewnością szybko udzieli Ci niezbędnych wskazówek. Po przeprowadzeniu tej czynności, należy odczekać około 24 godzin.

Następnego dnia należy sprawdzić, czy proces podmiany adresów DNS przebiegł pomyślnie za pomocą przycisku “Recheck Nameservers”. Jeżeli ujrzymy aktywny status, możemy przejść do następnego kroku, jakim jest przejście na zakładkę “Crypto” i przesunięcie paska przy opcji “Always use HTTPS” na “ON”.

Ostatni krok

Kolejnym krokiem jest przejście do zakładki “Page Rules”, gdzie należy umieścić regułę pozwalającą na przypisanie certyfikatu do Twojej domeny. W polu tekstowym należy wpisać adres Twojej strony według wzorca – http://*domena.pl/*, dzięki czemu zarówno strona główna, jak i każda inna podstrona zostaną objęte certyfikatem SSL.

W tym momencie Twoja domena powinna mieć przy adresie zieloną kłódkę. Jeżeli jednak tak się nie dzieje, zainstaluj na swoim wordpressie wtyczkę CloudFlare Flexible SSL, która powinna wyeliminować problemy z aktywacją certyfikatu.

źródło obrazków:
www.cloudflare.com