Co to jest motyw potomny?
Motyw potomny z angielskiego, child theme, używany między innymi w systemie do zarządzania treścią na stronach internetowych WordPress CMS. Jest to szablon pozwalający i upraszczający customizację, czyli dostosowanie szablonu do indywidualnych potrzeb. Stosowanie child theme nie wymaga zmiany motywu nadrzędnego rodzica (parent theme).
Korzyści wynikające z stosowania
Jednocześnie zmiany w motywie potomnym, nie są nadpisywane podczas aktualizacji motywu, co pozwala na zachowanie wersji przygotowanej przez dewelopera. Korzystanie z motywu potomnego ma wiele korzyści. Pozytywne strony stosowania motywu potomnego wspólnie z nadrzędnym to:
- Możliwość aktualizacji motywu, bez ryzyka utraty jego pierwotnej formy, w motywie rodzica.
- Brak ryzyka, że aktualizacja usunie zmiany, które wprowadził programista.
- Prostota i rozszerzone możliwości, pozwalające na zmiany w motywie potomnym.
Podejście do zmian w motywie potomnym, child theme, zamiast w motywie nadrzędnym rodzica, parent theme, jest poprawnym podejściem. Należy je stosować w celu uniknięcia utraty danych i zachowania możliwości, związanych z aktualizacjami motywu. Ponadto zapewniamy w ten sposób wysoki poziom bezpieczeństwa i aktualność motywu, zachowując jego najnowszą wersję.
Jak stworzyć motyw potomny?
Aby utworzyć motyw potomny (child theme) należy utworzyć folder potomny, dziedziczący po motywie rodzica, który stanowi nadrzędny schemat. W folderze motywu potomnego dziecka, tworzymy plik style.css. Będziemy mogli następnie wprowadzać zmiany bez ryzyka utraty danych, w motywie nadrzędnym rodzica. Często możemy się spotkać z sytuacją, kiedy zakupiony czy pobrany (darmowy) przez nas motyw szablonu, stosowanego w systemie zarządzania treścią, na stronie internetowej w skrócie CMS, posiada już motyw potomny dziecka (child theme) i jedynie wystarczy zainstalować taki motyw w danym rozwiązaniu, przykładowo w systemie WordPress CMS. Po zainstalowaniu motywu potomnego i nadrzędnego, wystarczy aktywować w panelu administracyjnym motyw potomny, co pozwoli na korzystanie z wersji, którą może modyfikować programista.
Modyfikacje
Oczywiście modyfikacje programistyczne są możliwe również w motywie nadrzędnym rodzica (parent child), ale jest to zła praktyka. Wówczas każda próba aktualizacji motywu, spowoduje nadpisanie zmian i utratę pracy, którą wykonał programista, przy edycji motywu. Ponadto tracimy domyślne ustawienia motywu. Gdyby zaistniała konieczność powrotu do wersji pierwotnej motywu, konieczne będzie jego ponowne zainstalowanie. Spowoduje to również utratę danych i zmian wprowadzonych pierwotnie przez programistę. Stąd korzystanie z motywu potomnego, jest praktyką powszechną i poprawną, zalecaną przy tworzeniu nieszablonowych rozwiązań. Umożliwiają one zmianę motywu, pod własne potrzeby, których może dokonać developer w pliku style.css, modyfikując odpowiednie wpisy i atrybuty konkretnych elementów strony, korzystającej z wybranego motywu.
Motyw potomny – podsumowanie
Nie stosowanie się do wyżej wymienionych wskazówek, może skutkować nieodwracalnymi zmianami w strukturze strony internetowej. Wpływają one na niestabilne działania i błędy podczas aktualizacji motywu. Dlatego tak ważne jest stosowanie równolegle motywu nadrzędnego rodzica (parent theme), obok motywu potomnego dziecka (child theme) co zapewni bezpieczeństwo i stabilność witryny internetowej, przygotowanej przez web developera.